سازمان بسیج حقوقدانان استان بوشهر

بيكاري عامل ١٥ درصد طلاق زوج هاي جوان بوشهر/ سياست فريبكارانه دولت در برخورد با اين معضل

مدیر معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان بوشهر گفت: در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از طلاق های استان بوشهر، به علت بیکاری رخ می دهد.

به گزارش "روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان استان بوشهر"، بیکاری یکی از آسیب‌های جدی در جامعه به شمار می‌رود و تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد که تبعات ناگواری را در پی دارد و ریشه بسیاری از ناهنجاری‌ها در آن نهفته است. در واقع بیکاری شاهراه اصلی معضلات و ناهنجاری‏‌های‏ اجتماعی است و حل آن بسیاری از مشکلات اجتماعی، روانی و اقتصادی جامعه را برطرف می‏کند.

خودکشی، افسردگی، افزایش بزهکاری‏‌های اجتماعی، اختلالات روانی، تنش در روابط زناشویی، افزایش اضطراب و استرس، بروز رفتار های پرخاشگرانه، ارتکاب به جرایم، احساس حقارت و ... از تبعات بیکاری است که بی شک بدنه ی اجتماع را مورد آسیب قرار می دهد.

سید احمد رضا فرهی مدیر معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم  اداره کل دادگستری  استان بوشهر در گفت و گو با سپاس با بیان اینکه طلاق یکی از پیامد های بیکاری در استان بوشهر به شمار می رود، تاکید کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از طلاق های استان بوشهر، به علت بیکاری رخ می دهد.

عوامل مختلفی همچون نوسانات اقتصادی، عدم جذب نیروکار در مراکز تولیدی و صنعتی، اتخاذ برخی سیاست های غلط، فقدان آموزش های متناسب با نیاز بازار کار، پذیرش بیش از حد دانشجو بدون در نظر گرفتن بازار کار و... موجب ایجاد بیکاری در جامعه می شود که مسئولان و حتی مردم جامعه باید در جهت از بین بردن بیکاری تلاش کنند تا شاهد کاهش آن ناهنجاری‌ها باشیم.

کوروش پرند معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ضعف فرهنگ کار و مهارت آموزی گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته فرهنگ مدرک‌گرایی جای خود را به فرهنگ کار و مهارت‌آموزی داده است و امروز از ۴.۵ میلیون دانشجوی در حال ورود به بازار کار ۶۶ درصد در حوزه کارشناسی هستند که از این تعداد ۱.۵ میلیون دانشجو در ۲۱ رشته گرایش متمرکز شده‌اند بر این اساس باید روی نسل جوان و نوجوان کشور سرمایه‌گذاری کنیم و فرهنگ کار و کارآفرینی را از این سنین گسترش بدهیم.

از نگاه معاون وزیر کار، بیکاری جوانان جویای کار و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به یک چالش اساسی در کشور تبدیل شده است.

این چالش نیز در استان بوشهر دیده شد، به گونه ای که در ۱۰۰۰ روز کاری دولت بیش از ۵۰ اعتصاب و اعتراض را در تاریخ این استان به ثبت رسید و اين امار روزانه و شايد در پاره اي اوقات به صورت ساعتي با رشد فزاينده در حال تغيير است. 
دولت ایران نیز طی ۱۰ سال گذشته با هدف کنترل سیل جوانان جویای کار به بازار کار سعی کرده است تا فضاهای دانشگاهی را گسترش دهد و حرکت این سیل عظیم به سمت دنیای بیکاران را کند، کند.

نظر یک فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی را درباره مسئله بیکاری جویا شدیم که وی ضمن سیاست های حاکم براین معظل گفت: سیاست فعلی حاکم درباره ی مسئله بیکاری، سیاست فریبکارانه است. دولت برای کاهش اعتراض ها نسبت به این حجم از بیکاری، به جای آموزش های لازم درباره ی مشاغل، جوانان بیکار را با گسترش فضای دانشگاهی تا اتمام دوره ی دولت خود، سرگرم می کند که این امر موجب می شود دولت بعدی با حجم بالایی از جوانان بیکار روبرو شود.

وی اظهار داشت: این اقدام دولت موجب عوام فریبی می شود و عدم تدبیر مناسب جهت حل معضل بیکاری، نقض حقوق شهروندی نیز محسوب می شود.

عدم تلاش جهت رفع عوامل بیکاری در استان می تواند توازن و تعادل را از بین ببرد و باعث ایجاد بحران‏‌های متعدد در عرصه‏‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی شود در نتیجه، بدنه ی اجتماع مورد آسیب قرار خواهد گرفت.
استان بوشهر در حوزه گردشگری، صیادی، تجاری و فرهنگی، از شرایط  ویژه ای و موقعیت های مختلفی جهت اشتغال در استان برخوردار است که می توان از این پتانسیل برای به‌ کارگیری جوانان در سطوح مختلف بهره مند شد.

حال باید دید، با توجه به موقعیت استراتژیک استان بوشهر در کشور، چه اقداماتی جهت حل معضل بیکاری در استان صورت می گیرد.

انتهای پیام/

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.