سازمان بسیج حقوقدانان بوشهر

از ماست که بر ماست

به گزارش "روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان استان بوشهر"از امور عادی و طبیعی زندگی ما ایرانیان شده که هرچند وقتی یک‌بار بشنویم و بخوانیم که در این کشور جمهوری اسلامی عده‌ای حقوق نجومی گرفته، تعدادی به حقوق دیگران تعدی کرده، کارمندی از تأمین هزینه‌های اولیه خویش بازمانده و تعداد زیادی از کار بیکار شده‌اند و هزاران نفر از جوانان دختر و پسر این مرزبوم در حسرت گرفتن وام ۱۰ میلیونی ازدواج، ماه‌ها چشم‌به‌راه هستند شاید با این وام، گوشه‌ای از مشکلات خویش را مرهم بگذارند. آب هم از آب تکان نمی‌خورد و این سؤال در اذهان بسیاری به وجود می‌آید که این نظام مقدس که پای درخت آن ده‌ها هزار شهید جان داده‌اند، بسیاری مجروح و جانباز شده‌اند تا مردم ایران اسلامی روی خوش سعادت و پیشرفت را ببینند، به چه دلیل این‌همه نقص و ضعف دیده و شنیده می‌شود؟ ایراد کار کجا است و راه برطرف نمودن این نقایص را در کجا بایستی دنبال کرد؟

با استناد به آیه شریفه ۱۱ سوره مبارکه رعد پاسخ این سؤال کاملاً مشخص می‌شود: "ان الله لایغیروا ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم" خداوند سرنوشت هیچ قوم و گروهی را تغییر نمی‌دهد تا آنکه آن گروه خود به دنبال تغییر در سرنوشت خویش باشند.

وقتی ما سکوت کردیم و بااین‌همه جور و جفا، بااین‌همه رانت و تبعیض میان افراد جامعه کنار آمدیم، بی‌شک این‌گونه مسائل کمتر که نمی‌شود، بلکه روزبه‌روز بایستی منتظر وقایع تلخ‌تری هم باشیم.

از ماست که برماست... ما عادت کرده‌ایم همیشه بگوییم دیگران مقصرند و ما هیچ تقصیری نداریم؛ درحالی‌که واقعیت ماجرا موضوعی دیگر است و اگر همگی ما مردم بخواهیم و از مسئولان شهر و استان و کشور مطالبه کنیم و مسئولین ببینند که مردم خواهان پیگیری این امور هستند، بدون تردید دیر یا زود اثر این مطالبه گری را خواهیم دید.

فردی با کدام قانون و استدلال وام یک‌میلیاردی با سود یک درصد دریافت می‌کند درحالی‌که صدها جوان دم بخت برای گرفتن یک وام ۱۰ میلیونی آن‌قدر امروز و فردا می‌شوند که دیگر از گرفتن وام پشیمان می‌شوند.

دانشجویی برای ادامه تحصیل خود هزینه تحصیل خویش را ندارد، در همین حال تعداد زیادی از فرزندان مسئولین کشوری در خارج از کشور بورسیه شده و با هزینه بیت‌المال که حق مردم این مرزوبوم است به خیال راحت درس می‌خوانند و مدرک می‌گیرند.

همه ما مردم در این وقایع تلخ به‌نوبه خویش تقصیرداریم. حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، مدارس دانش‌آموزی، مشاغل آزاد و هرکسی در هرجایی.

 

عده‌ای در کشور تلاش می‌کنند تقصیرات و ضعف خود را پوشانده و مسائل این‌چنینی را به موضوعات سیاسی ربط دهند تا شاید برای چند صباحی این‌گونه مسائل مهم و زجرآور را از خاطره‌ها ببرند.

مسئله حقوق نجومی یکی از ده‌ها مسئله‌ای است که صدای رهبر فرزانه انقلاب و مراجع معظم تقلید را هم درآورده و بارها از این مسئله  انتقاد کرده‌اند که چرا این موضوع مهم پیگیری‌های لازم نمی‌شود و نتیجه آن به مردم اطلاع داده نمی‌شود؟

برخی می‌گویند چرا رهبری در این قضیه ورود پیدا نمی‌کند؟ قوه قضاییه چرا باصلابت وارد نمی‌شود و ده‌ها طرح و ایده دیگر..

پاسخ اینجا است که آیا رهبری انقلاب بیشتر از این باید ورود پیدا کند؟ وقتی من و شما ساکت نشسته‌ایم و مطالبه‌ای نمی‌کنیم، قطعی و مسلّم است مسئولین طراز اول کشوری به خیال اینکه این موضوع فراموش‌شده از ادامه پیگیرهای خویش دلسرد می‌شوند.

اینجا حقوقدانان است  که باید به‌انحاءمختلف به‌عنوان اکثریت افراد جامعه  وارد شویم و به هر شکلی که ممکن است اعتراض و مطالبه خویش را نسبت به این مسئله مهم ابراز و به گوش مسئولین برسانیم.

سکوت ما در این زمانه به نشانه رضایت ما به این وضع موجود است. چقدر خانواده‌ها که به نان شب محتاج هستند و برای تأمین لباس فرزندان خود درمانده‌اند اما برخی ده‌ها میلیون حقوق می‌گیرند و بازهم معترض و مدعی حق خود هستند.

خانواده‌های معزز شهدا و جانبازان که تمام هستی خویش را فدا کرده‌اند، این‌قدر ادعا ندارند که برخی از مدیران دستگاه‌های دولتی مدعی می‌شوند.

اندکی به خود بیاییم و یقین داشته باشیم سرنوشت ما در دستان خود ما است و این سنت قطعی الهی است که سرنوشت هر قوم به دست آن قوم رقم  می‌خورد.

امید است در روزهای آینده شاهد حضور بیشتر مردم در عرصه اعتراض به این منکر آشکار (حقوق نجومی) و درنتیجه عمل انقلابی مسئولین قضایی در کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران باشیم.

سعید غلامی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.