تأثیرات شبکه های اجتماعی بر ابعاد مختلف زندگی شهروندان بوشهر/ پیشنهاداتی برای حفظ سلامت اجتماعی

شبکه اجتماعی

 

تحلیل داده ها و بررسی میدانی تاثیر شبکه های اجتماعی مجازی بر شهروندان بوشهری

حال با توجه به نتایج حاصله از جامعه اماری (که کاملا تصادفی بوده است) و تبسیط آن به کل جمعیت،به بررسی تهدیدات و تاثیرات شبکه های اجتماعی با توجه به شرایط فرهنگی ،اجتماعی،سیاسی و امنیتی،جغرافیایی،مذهبی و دینی شهر بوشهر می پردازیم.در ضمن لازم به اشاره است،نظر به اینکه در این مقوله قصد بر آسیب شناسی شبکه های مجازی می باشد،غالب بحث حول محور آسیب شناسی و تهدیدات می باشد تا در پایان، با تاسی از مطالب نگاشته شده،بتوان راهکارهای پیشگیرانه متناسب با موضوع طرح و ارائه نمود. فلذا عدم تفصیل نگاشته در خصوص مزایا و محاسن شبکه های اجتماعی ،حمل بر منفی گرایی و منطق برخوردی حقیر  و کمرنگ نمودن مزایای وافر این تکنولوژی نوین عصر حاضر نگردد.

شبکه‌های اجتماعی بر حسب هدف راه اندازی و موضوع فعالیت خود، امکانات متنوعی علاوه بر امکانات عمومی مانند اضافه کردن دوستان، به اشتراک گذاری متن، تصویر و فایلهای چندرسانهای و سیستم ارسال پیام در اختیار کاربران قرار می‌دهند، امکانات و ویژگیهایی نظیر خبرخوان، بازیهای آنلاین، تماشای فیلم، ارتباط با سایر رسانه‌ها، ارتباط با دستگاه‌های قابل حمل نظیر موبایل و تبلت و نظایر اینها ،کاربران این شبکه‌ها را از مراجعه به چندین سایت باز داشته و احتیاجات و نیازمندیهای اطلاعاتی، ارتباطی و تفریحی مختلف ایشان را پوشش می‌دهد، نتیجه آن که به دلیل جذابیت ها ،امکانات و قابلیت های این اپلیکشن ها، گرایش به شبکه‌های اجتماعی رشدی روزافزون دارد.

شبکه‌های اجتماعی مرزهای قراردادی و عرفی را از میان برداشته و افراد را از ورای مرزهای جغرافیایی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و عقیدتی کنار هم نشانده است. همچنین شبکه‌های اجتماعی حوزه اطلاع رسانی را نیز دگرگون کرده است. شبکه‌های اجتماعی رجوع به رسانه‌های مکتوب و سنتی را به شدت کاهش داده اند، چرا که شتاب نهفته در زندگی شهری قرن بیست و یکم افراد را ناچار به دانستن لحظه به لحظه اخبار می کند، در چنین شرایطی اخبار چاپ شده در هفته نامه‌ها و حتی روزنامه‌ها در هنگام چاپ نیز تازگی ندارند چرا که پیش از آن هزاران نفر از آنها اطلاع پیدا کرده اند. در کنار رسانه‌های مکتوب که با وجود شبکه‌های اجتماعی به حاشیه رانده شده اند نقش موتورهای جستجو در کسب اخبار نیز در حال کمرنگ شدن است.

در کنار تاثیر مثبتی که شبکه‌های اجتماعی بر کاهش دادن فاصله‌ها و رشد اطلاع رسانی داشته اند اما از سوی دیگر ارتباط رودرو و فیزیکی انسانها را نیز کاهش داده اند، کاربران شبکه‌های اجتماعی کمتر به دیدار دوستان و بستگان خود می‌‌روند و به جای آن به صورت آنلاین و یا ارسال کامنت و گذاشتن پیام با آنها ارتباط برقرار می‌کنند، کمتر با اعضای خانواده خود صحبت می‌کنند و همچنین هنگامی که در کنار اعضای خانواده خود هستند کارها و فعالیتهای خود را از طریق ابزارهای ارتباطی پیگیری می‌کنند.

ارتباطات شکل گرفته بر بستر رسانه‌هایی همچون شبکه‌های اجتماعی فاقد احساس و روح حاکم بر تعاملات انسان در جهان واقعی است، در نتیجه روابط و احساسات افراد به مرور زمان به سردی می‌گراید. وابستگی به شبکه‌های اجتماعی ازدواج اینترنتی، طلاق، از هم پاشیدگی خانواده، بلوغ زودرس و اختلالات جسمانی را در کشورهای مختلف جهان از جمله امریکا و انگلیس و ایران به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

شبکه های اجتماعی مجازی در بوشهر

کاربران اینترنتی بوشهری در استفاده از شبکه های اجتماعی،همپای سایر کاربران در کشور و همچنین سراسر جهان حرکت کرده اند.همانطور که زمانی ایرانی ها و به طور خاص تر،کاربران فضای مجازی در بوشهر،در زمینه وبلاگ نویسی از جمله استانهای پیشرو در دنیای وب محسوب می شدند،در استفاده از برخی شبکه های اجتماعی بین المللی نیزدر رده های بالای کشوری قرار دارند.نخستین موج جدی فراگیر شدن شبکه های اجتماعی در ایران به استقبال از وب سایت اورکات بر می گردد.این شبکه در سال۲۰۰۴به سرعت مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفت و ایرانی ها در کنار برزیلی ها،آمریکایی ها و هندی به چهار ملیت برتر در این شبکه ی اجتماعی تبدیل شدند.پس از فیلتر شدن اورکات،نوبت به شبکه های اجتماعی ایرانی نظیر کلوب و فیس نما و و...رسید تا کاربران ایرانی و بوشهر تجربیاتی در دنیای نوظهور شبکه های اجتماعی کسب نمایند.از شبکه های اجتماعی پر بازدید کاربران بوشهری،فیس بوک می باشد که به رغم فیلتر آن،مورد استقبال گسترده قرار گرفته است.

با ظهور تکنولوژی اندروید و استقبال وسیع مردم در دهکده جهانی و به تبع ان در بوشهر،شبکه های اجتماعی جدید موبایلی جای پای خود را آرام آرام در بین کاربران مجازی باز کرده و اکنون از پر مخاطب ترین شبکه ها و رسانه های اجتماعی در شهر بوشهر می باشند.این شبکه ها تنها ابزارهای تکنولوژی جدیدی نیستند که امکانات جالب توجهی را در اختیار کاربران اینترنتی قرار داده باشند.شبکه های اجتماعی را فراتر از گونه ای وب سایت،می توان به عنوان رسانه های جدیدی در نظر گرفت که در ساختارهای اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی،دینی و مذهبی و سیاسی ،تغییرات گسترده ای  ایجاد کرده اند.چالش هایی که شبکه های اجتماعی در سال های اخیر با آنها مواجه بوده اند،حوزه هایی فراتر از فضای مجازی را تحت تاثیر قرارا داد ه اند.شبکه های اجتماعی از سویی به عنوان یکی از گونه های رسانه های اجتماعی،امکانات تعاملی قابل توجهی برای کاربران اینترنتی فراهم کرده اندو در افزایش مشارکت شهروندان در بسیاری از فرایندها موثر بوده اند.

از سویی این شبکه ها با آسیب های گسترده ای در حوز هایی از قبیل حریم خصوصی،کپی رایت،اعتیاد مجازی،سوء استفاده کودکان،سوء استفاده های اخلاقی و جنسیتی،دزدی اطلاعات و هویت و موارد فرایند این چنینی مواجه بوده اند.که در این بین،چالش حریم خصوصی از مهم ترین مباحثی است که همواره درباره شبکه های اجتماعی مطرح بوده است.از نکاتذ قابل تامل در خصوص کارکرد های شبکه های اجتماعی در حوزه امنیتی کشور و به تبع آن استان بوشهر،در عرصه ارتباطات سیاسی می باشد.رویدادهای سیاسی سال های اخیر از انتخابات ریاست جمهوری امریکا،ناآرامی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران،تنش های سیاسی و حزبی و...، همگی متاثر از فعالیت های کاربران شبکه های اجتماعی بوده اند.

تأثیرات شبکه های اجتماعی بر ابعاد مختلف زندگی شهروندان بوشهر

پدیده های مولود فن آوری های نوین را می توان هم چون سایر پدیده ها،از منظر آسیب شناسانه نیز مورد مطالعه قرار داد.چنین رویکردی،با توجه به فرصت یا تهدید قلمداد کردن کاربر این پدیده ها،قابل تفسیر است.امروزه، گسترش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی، بر ابعاد مختلف زندگی بشر ) سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی (تاثیر گذاشته است. با کمرنگ شدن اهمیت زمان و مکان و بی نیازی به مکان مشترک برای برقرار ارتباط، افرادبه شکل بسیار آسان تری می توانند در فضای مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این شکل جدید برقراری ارتباط موجب تحول در فرهنگ و هویت جوامع می شود.

ظهور فناوری های نوین ارتباطی، دگرگونی بنیادینی را در ارتباطات انسانی ایجاد کرده است. از آنجا که انتقال و جریان فرهنگ از طریق ارتباطات صورت می گیرد، حوزه فرهنگ که نظام هایی از عقاید و رفتارها را شامل می شود، با ظهور تکنولوژی جدید دچار دگرگونی های بنیادین می گردد ورود فناوریهای ارتباطی، دگرگونی در ساختار ارتباطات انسانی ایجاد کرده است. بل معتقد است جهان مجازی و امکان برقراری ارتباطات همزمان و بیُشمار، منشاء ظهور فرهنگ های آنی و به دنبال آن ظهور هویت های خلق الساعه شده است که در دوره محدودی شکل می گیرد و با ظهور هویتهای جدید به سرعت از بین می روند. با آمدن شبکه های اجتماعی مجازی، شکل جدیدی از زندگی در فضای مجازی شکل گرفت و روابط میان افراد با شکل سنتی آن تفاوت کرد و تاثیر غیرقابل انکاری بر روابط اجتماعی برجای گذاشت. شبکه های اجتماعی یکی از پرطرفدارینرسانه ها هستند که مخاطبان بسیاری به خصوص از قشر جوان دارند. ویژگی های تعاملی و ایجاد بستر برای ایجاد روابطاجتماعی از دلایل مورد استقبال واقع شدن شبکه های اجتماعی است.

شبکه های اجتماعی با قابلیت هایی که در اختیار کاربران خود قرار می دهند، به اولویت اول کاربران اینترنت تبدیل شده اند. فرد با طیف وسیعی از افراد در ارتباط است و علایق خود در زمینه های مختلف را با آنها به اشتراک می گذارد. افراد در شبکه های اجتماعی می توانند هویتی کاملا دلخواه داشته باشند و بر پایه همان هویت دلخواه ارتباط مجازی خود را با دیگران گسترش دهند. ظاهر این شبکه ها جمع گرا است. امروزه تغییرات فرهنگی موجب شده که مردم ترجیح دهند در عین تنهایی، ارتباطات گسترده ای هم با جهان پیرامون خود داشته باشند. شبکه های اجتماعی این خواسته را فراهم می کنند. شبکه های اجتماعی مختلف با سرویس ها و خدمات مختلفی که در اختیار کابران خود قرار می دهند، موجب تاثیرگذاری بیشتر روی زندگی آن ها و جامعه و رفتارهای اجتماعی می شوند. شبکه های اجتماعی در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، . سیاسی و... تاثیرگذارند.

شبکه های اجتماعی از سویی به عنوان یکی از گونه های رسانه های اجتماعی امکانات تعاملی قابل توجهی برای کاربران اینترنتی فراهم کرده اند و در افزایش مشارکت شهروندان در برخی فرآیند ها مؤثر بوده اند از سویی این شبکه ها با آسیب های گسترد ه ای در حوزه هایی از قبیل حریم خصوصی، کپی رایت، اعتیاد مجازی، سوء استفاده از کودکان، دزدی اطلاعات و هویت و مواردی این چنینی مواجه بوده اند. چالش حریم خصوصی از مهم ترین مباحثی است که همواره درباره شبکه های اجتماعی مطرح بوده است. کاربران اینترنتی در این شبکه ها بخشی از اطلاعات شخصی خود را در اینترنت منتشر می کنند که می تواند خطراتی برای آن  ها به همراه داشته باشد.

بسیاری از متخصصین و روانشناسان سایبری و خانواده با هشدار دادن نسبت به رشد فزاینده و آینده شبکه های اجتماعی، نسبت به جدا شدن نسل جدید و حتی نسل قدیم از روابط اجتماعی خارج از فضای نت و فرورفتن در دنیای مجازی خود ساخته، هشدار داده اند. اما نباید تاثیرات مثبت شبکه های اجتماعی از قبیل افزایش اطلاعات عمومی،افزایش ارتباط با دیگران برای روابط اجتماعی و کسانی که در خارج از فضای اینترنت از روابط ناخوشایند با دیگران رنج میبرند نادیده گرفت. افراد در فضای شبکه های اجتماعی می توانند روابط متفاوتی را تجربه کنند.

حال با توجه بررسی های و مطالعات صورت گرفته،آسیبهای شبکه های اجتماعی در شهر بوشهر به تفکیک محورهای ذیل می توان تقسیم بندی نمود:

این شبکهای اجتماعی مجازی امروزی با پتانسیل های مثبت و کاربردهای مفیدی که جنبه های گوناگون زندگی انسان راتحت تأثیر قرار داده و تسریع، تسهیل و خلاقیت را برای دنیای امروز به ارمغان آورده است، بخشی از توانایی های معجزه آسای این شبکه ی جهانی است؛ اما این شبکه ی جهانی در حال گسترش روی دیگری نیز دارد و آن وجود خطرات بالقوه است که گاهی می تواند به خساراتی بزرگ و جبران ناپذیر مبدل شود. به طور کلی، گسترش اینترنت  و نفوذ شبکه های اجتماعی مجازی در جامعه، موجب بروز فرصت هایی جهت افزایش آگاهی افراد و حتی ایجاد اشتغال برای برخی از افراد شده است، ولی تهدیداتی نیز به همراه دارد.مدتی است که موضوعی با عنوان آسیب های نوپدید به ویژه آسیب های ناشی از دنیای نامنتهای فضای سایبری، تلفن همراه، ماهواره و بازی های رایانه ای از سوی مسئولان و کارشناسان ذی ربط مطرح شده است و بر لزوم برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه ی پیشگیری از این آسیب ها تأکید می شود).

با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه سایبر و ایجاد شبکه های اجتماعی بر روی بستر تلفن های همراه و گرایش افراد جامعه به استفاده از این شبکه ها با توجه به ویژگیهای خاصی همچون(جستجو با استفاده از شماره همراه،جستجو بر اساس موقعیت مکانی،دسترسی راحت در همه زمان ها و مکان هاو....)که شرکت های تولید کننده آن فراهم نموده اند،باعث محبوب شدن این بستر نسبت به شبکه های اجتماعی مبتنی بر سیستم های خانگی همانند لب تاپ و PC(کامپیوتر شخصی)گردیده است.

بررسی ها و اقدمات فنی صورت گرفته ،نشانگر این موضوع است که اقبال عمومی کاربران شبکه های اجتماعی سنتی ،به سمت شبکه های اجتماعی بستر تلفن همراه،فراگیر شده است و عمده مسائل و جرایم سایبری در حال گسترش در شبکه های مذکور می باشد.در همین راستا شواهد نشان دهنده این امر می باشد که جریانات انحرافی و مجرمین این نوع نرم افزارها را با توجه به در دسترس بودن درهمه زمانها و مکانها،نوع کارکرد آنها بدور از دسترس ماموران انتظامی می باشد،محل مناسبی برای تبلیغ و انجام اقدامات مجرمانه خود می باشند.

 

-تهدیدات در حوزه اخلاقی و اجتماعی

انتشار گسترده محتویات غیر اخلاقی در شبکه های اجتماعی مجازی
انتشار و فروش فیلم های دارای محتویات مستهجن و مبتذل از طریق فروش اینترنتی
گسترش فساد و ترویج روابط نامشروع و غیرشرعی
انتشار و فروش داروهای جنسی غیرمجاز و مواد نیروزا
عضویت در گروههای اجتماعی با اهداف غیر اخلاقی و نامتناسب با هنجارهای اجتماعی
فعالیت گروههای فعال جهت انحراف و جذب کاربران به گروههای غیر اخلاقی
ارسال محتویات غیر مجاز از طریق سیستم پستی و خرید اینترنتی
ارائه مدلینک و نوع پوشش های ناهنجار جامعه
عدم آگاهی والدین و  کاربران (به ویژه جوانان )به تهدیدات این فضای نو ظهور
جذابیت صفحات غیر اخلاقی و جذب کاربران جوان(باتوجه به گذر از سن بلوغ)
عدم فرهنگ سازی مناسب توسط خانواده ها و نهادهای مربوطه در خصوص تهدیدات این فضا.
برقراری روابط نامشروع در جامعه و خانواده ها.
سست شدن بنیه های فرهنگی و اجتماعی جامعه.
سست نشان دادن بنیان خانواده، معمولی نشان دادن رخدادهایی مثل سردی روابط زن و شوهر، طلاق، همجنس گرایی
تخریب تفکر و ایجادشخصیت جدید کاربران ،مغایر با عرف و فرهنگ جامعه
اتلاف وقت و از بین بردن عمر افراد
عدم رعایت حریم خصوصی افراد و نداشتن امنیت کافی کاربران در نگهداشتن اطلاعات شخصی خود

-تهدیدات در حوزه فرهنگی و دینی

توهین و دروغ بستن به مقدسات دینی و مذهبی ،از جمله پیامبر و ائمه اطهار از طریق شبکه های اجتماعی
تلاش در راستای تقدس زدایی مقدسات دینی و تبلیغ مقدسات انحرافی جایگزین
انتشار محتویات در راستای اسلام و شیعه هراسی
اهانت به اماکن مذهبی و اعتقادات دینی
ترویج دین زدایی و باورهای فمینستی(نابرابری‌های جنسیتی)
تبلیغ و دعوت به فرقه های منحرف از جمله بهائیت،وهابیت،داعش ،شیطان پرستی و ...
رمالی و فال بینی در قالب اعتقادات دینی
آموزش رقص،پورنوگرافی و آموزه های فکری و فرهنگی غربی
انتشار بازی های رایانه ای غیر اخلاقی و ضد فرهنگ ایرانی و اسلامی
انتشار و فروش کتاب های مجازی ضد فرهنگی و دینی.
ترویج بد حجابی و بد پوششی در جامعه

-تهدیدات در حوزه سیاسی ، امنیتی و اقتصادی

نفوذ و افزایش تبلیغات گروههای منافقین و ضد انقلاب در شبکه های اجتماعی
انتشار گسترده فراخوان ها و تجمعات غیر قانونی از طریق امکانات و بستر های فضای سایبری
انتشار اکاذیب و تشویش اذهان عمومی در جامعه
بستر مناسب برای افراد و گروههای اپوزوسیون در داخل و خارج کشور جهت انتشار عقاید و افکار در راستای تخریب شخصیت های نظام وانقلاب و همچنین تخریب چهره انقلاب در داخل و خارج از کشور
انتشار محتویات توهین امیز به مسئولین نظام
ترویج و عضوگیری فرقه های نوظهور و منحرف و همچنین ادیان مسحیت و یهود در کشور
سوء استفاده از زنان و دختران به عنواین مختلف
ایجاد بستر مناسب برای تبلیغ و هدایت جرایم سازمان یافته از جمله قاچاق انسان و کالا-مواد مخدر –اسلحه و مهمات
دعوت به ناهنجاری های مدنی،اجتماعی و سیاسی از طریق شبکه های اجتماعی
نفوذ بیگانگان و دشمان از طریق شبکه های اجتماعی در ادارات و سازمانهای دولتی و خصوصی
انتشار اخبار موهوم و خلاف واقع از طریق شبکه های اجتماعی
گسترش فعالیت های دشمنان نظام و انقلاب در راستای اهداف جنگ نرم د شبکه های اجتماعی
تبلیغ و فروش تجهیزات ماهواره ای و همچنین اکانت های ماهواره ای
فروش انواع vpn (شبکه خصوصی مجازی )و فیلتر شکن در فضای مجازی به منظور دور زدن سامانه فیلترینگ کشور به منظور انجام اقدامات متخلفانه
فیشینگ بانک ها و موسسات مالی کشور
فریب و کلاه‌برداری از کاربران در بستره فضای مجازی
عضویت و یا تشکیل شرکت های هرمی از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی
فروش اعضای بدن-مواد مخدر و نیرو زا-مشروبات الکلی-اسلحه مهمات غیر مجاز و نظامی
قاچاق انسان و اعضا انسان و همچنین قاچاق کالا

نتیجه گیری

پیشرفت روز‌افزون تکنولوژی باعث می‌شود که نسل جامانده از آن همواره از نسل همگام با تکنولوژی دورتر و دورتر شود و این فاصله اثر را خودرا زمانی در زمینه تربیتی نشان‌خواهد داد که اثرات روابط آنلاین نمود خود را در زندگی شخصی افراد نشان دهد. شبکه های اجتماعی در سال های اخیر جایگاه قابل توجهی در اینترنت پیدا کرده اند و به رده پربیننده ترین های فضای مجازی راه یافته اند. گرایش به سایت های شبکه های اجتماعی در سراسر دنیا همچنان رو به رشد است. شبکه های اجتماعی با اینکه عمر خیلی زیادی ندارند اما در زندگی روزمره افراد نقش بسیار پررنگی داشته اند و بسیاری از کاربران روزانه حداقل یک بار به صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی که عضو هستند سر می زنند. شبکه های اجتماعی در ابعاد مختلف زندگی افراد )فردی و اجتماعی( تاثیرگذارند. در شکل دهی به هویت نقش دارند وحتی روی ابعاد اقتصادی و اجتماعی و سیاسی جوامع هم تاثیرگذارند. امروزه با توجه به نقشی که تا کنون در ابعاد مختلف زندگی داشته اند، نمی توان آن ها را نادیده گرفت و در آینده نقش وتاثیر بیشتری نیز خواهند داشت. . پس بهتر است پیش از آنکه درگیر فرآیند درمان شویم به پیشگیری بپردازیم ،زیرا گاهی برای بعضی درد‌ها درمانی نیست و یا اثرات آن مشکل نه تنها بر خود فرد، بلکه بر خانواده و جامعه او نیز مترتب می‌شود.این شبکه ها،به عنوان رهاورد کشورهای غربی،تنهاصادر کننده یک تکنولوژی نمی باشد،بلکه به همراه خود یک فرهنگ،تفکر و سبک زندگی را نیز داردکه برای آن جوامع مضموم نمی باشد.اما در جامعه ایرانی و بطور خاص ،شهر بوشهر با فرهنگ خاص شهروندان،که عنصر خانواده و اجتماع و پایبندی به ارزشهای اخلاقی و اجتماعی ،یک ارزش و هنجار محسوب می شود،آسیب های فراوانی را به همراه دارد که این آسیب ها از کارکرد های مثبت آن پررنگ تر است.این شبکه ها با فراهم آوردن امکان عبور از خطوط قرمز با حفظ گمنامی آنان،سبب پرورش یافتن نیازهای مادی انسان ،به جای نیازهای معنوی و والا و بروز انحراف هات سیاسی و فکری و عقیدتی و ابتذال اخلاقی و تعدی به حریم خصوصی دیگران و در نتیجه تزلزل و انحراف جامعه و ایجاد احساس ناامنی اجتماعی و عدم تحقق اهداف و مقاصد کشور خواهد شد.باتوجه به نتایجی که برابر مستندات و تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصله در حوزه شهر بوشهر به دست امده است،می توان گفت به دلایلی همچون:عدم تناسب و ناهمگونی فرهنگی و اجتماعی مردم بوشهر با فرهنگ وارداتی غربی شبکه های اجتماعی،عدم آموزش و آگاهی کافی در خصوص نحوه برخورد و استفاده از این شبکه ها،عدم برنامه ریزی و هدف معین درنیازمندی های اطلاعاتی افراد،عدم تناسب سن و جنسیت افراد با نوع و میزان دسترسی اطلاعات ،باعث بروز ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی و امنیتی گردیده است.به نحوی که هر چقدر استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی غیر بومی بیشتر شود،سلامت اجتماعی و احساس امنیت اجتماعی پایین تر می آید.

 

پیشنهادات

در عرصه جهانی شدن،دیگر نمی توان مخاطبان را به عدم استفاده از رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی واداشت و یا از ورود آن به داخل مرزهای جغرافیایی کشورها جلوگیری کرد. فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پدیده ای است که نمی شود از آن دوری جست فلذا با توجه به نبود سازوکار جدی در داخل، باید این خطر را با مطالعه هوشمند و تبدیل آن به ابزاری جهت ارتقا و حفظ سلامت اجتماعی کشور استفاده کرد. به نظر نگارنده در سطح ملی و بطور خاص در استان بوشهر، پیشنهادات گفته شده در ذیل می تواند راهگشا باشد:

۱-ارتقاء سواد رسانه ای افراد جامعه در استفاده از باید ها و نبایدها و هنجارها و ناهنجاریهای بارگذاری شده در شبکه های اجتماعی مجازی.

۲-ارتقاء سطح آگاهی و آموزش شهروندان توسط نهادها و سازمان های مرتبط با امور آموزشی- فرهنگی، مورد فناوری های جدید به ویژه اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی.چرا که در فضای مجازی نیز پیشگیری همواره موثر تر از درمان می باشد.

۳- پخش فیلم،مستند وآگهی های آموزنده و هشداری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رادیو و تلویزیون در خصوص خطرات و تهدیدات ناشی ازشبکه های اجتماعی مجازی مورد استفاده در سطح جامعه.

۴-طراحی اپلیکشن های(نرم افزار) شبکه های مجازی متناسب با فرهنگ ملی کشوربا قابلیت رقابت با نوع غیر بومی آن .

۵- عليرغم ارتباط بسيار بالايي كه در اين پژوهش بين شبكه هاي اجتماعي و سلامت اجتماعي به اثبات رسيده است،لزوم وجود مراکز مشاوره متناسب با تهدیدات و خطرات بالقوه این قبیل شبکه ها برای شهروندان و خصوصا،والدین .

۶- اصلاح قوانین جریام رایانه ای کشور متناسب با تغییرات و تنوع بروز جرایم در فضای مجازی و وضع قوانین سختگیرانه تر جهت برخورد با مجرمان جرایم اینترنتی .

درپایان ، برای هم‌گام شدن با تکنولوژی بایستی موکدا به این نکته توجه داشت که وب، موجودی مجازی است و با سرعتی مجازی تغییر می‌کند ، لذا گاهی ممکن است عدم پیش‌بینی روند تکامل یک تکنولوژی، از تعامل و مدیریت آن تکنولوژی هرینه‌برتر باشد .   

سیده الهه محمدی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.